Preloader image
Geri

Linux sisteminde LAMPP (XAMPP) nasıl kurulur ve yapılandırılır

Geliştiriciler, uygulamalarını oluşturmalarına/test etmelerine ve sorunları bulup düzeltmelerine yardımcı olan bir platforma ihtiyaç duyar. Platformlar ve yığınlar, bir HTTP sunucusu, bir veritabanı yönetim sistemi ve Perl, PHP veya Python gibi bazı CGI betik dilleri için yorumlama desteğinden oluşan bir çözüm paketi sunar.

Yerel bir sistemde web sunucusu benzeri ortamları taklit eden böyle bir platformu, yani XAMPP/LAMPP’yi ele alıyoruz. Çok sayıda başka yazılım da mevcuttur, ancak sunulan özellikler nedeniyle XAMPP liderliği ele almaktadır. XAMPP, geliştirme sürecini kolaylaştıran ve hızlandıran uygun bir test ortamı sağlar. Bu öğretici, bir Linux sisteminde XAMPP/LAMP’ı kurmayı, yapılandırmayı ve kullanmayı öğrenecektir.

LAMMP (XAMPP) nedir?

XAMPP, Apache HTTP sunucusu, PHP, MariaDB/MySQL ve Perl içeren bir yazılım paketidir. Platformlar arası olduğu için Windows, Linux ve Mac’te de kullanabiliriz. Linux için XAMPP’ye LAMPP denir. Apache friends tarafından oluşturulan bu paket local host veya local server olarak hizmet vermektedir.

Yukarıda belirtilen araçların yanı sıra, XAMPP’nin en son sürümleri, PhPmyAdmin, posta sunucusu Mercury, FileZilla FTP sunucusu, OpenSSL vb. gibi veritabanı yönetimi için yararlı ek araçlar içerir.

Tek gereken, dağıtımdan önce yazılımı indirmek ve istemcileri veya web sitelerini test etmektir.

PC’nize LAMPP (XAMPP) kurulumu ve ayarları

XAMPP’nin kurulum süreci zahmetsiz ve hızlıdır. Kurulduktan sonra, web sitelerini web sunucusuna yüklemeden önce doğrulayan bir yerel ana bilgisayar/sunucu gibi davranır. Bu nedenle, XAMPP yazılımı yerel bir sistemdeki MySQL, Apache, Perl ve PHP uygulamalarını değerlendirmek için uygun bir ortam sağlar.

Birinci adım: Başlarken

Sisteminizde kurmak için gereken adımlara geçmeden önce, https://www.apachefriends.org/index.html adresinden XAMPP yükleyicinin en son sürümünü indirin.

Bu öğretici için, xampp-linux-x64-8.0.2-0-installer.run olan XAMPP yükleyicisinin en son sürümünü kullanacağız .

İkinci adım: Yükleyici dosyasını yürütülebilir dosyaya dönüştürün

Şimdi kurulum paketini yürütülebilir bir dosyaya dönüştürün. ‘İndirilenler’ dizininize gidin ve ilgili izinleri atamak için aşağıdaki komutu yazın:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo chmod 755 [ Paket adınız ]

En son sürüm için şunları kullanacağız:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo chmode 755 xampp-linux-x64-8.0.2-0-installer.run

Üçüncü adım: Sihirbazı başlatın

Şimdi kurulum işlemine devam etmek için sihirbazı başlatın. Süper kullanıcı (root) ayrıcalıklarıyla, grafik sihirbazını başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo ./ [ yürütülebilir paket adınız ]

En son paket için aşağıdaki gibi görünür:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo ./xampp-Linux-x64-8.0.2-0-installer.run

Yukarıdaki komut aşağıdaki ekranı verecektir:

Dördüncü adım: Kurulumu başlatın

Yükleme işlemini başlatmak için İleri’ye tıklayın . İstenen yazılımın seçilmesini öneren varsayılan ayarı olduğu gibi bırakın. Bu noktaya ulaşana kadar İleri’yi tıklamaya devam edin.

Burada XAMPP’yi makinenize yüklemek için her şey hazır. Yükleme işlemine başlamak için ileri’yi tıklayın.

Son olarak, Bitir düğmesine tıklayın . XAMPP’nin otomatik olarak başlatılmasını devre dışı bırakmak için Xampp’ı başlat seçeneğinin işaretini kaldırın .

Lampp daemon’u başlatmak için aşağıdaki komutu yazın.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo /opt/lampp/lampp start

Şimdi XAMPP paketini keşfedelim.

Beşinci adım: Kurulumunuzu doğrulayın

İstenen işlevselliği kontrol etmek için Linux’ta XAMPP kurulumunu doğrulayabilirsiniz. Favori web tarayıcınızı başlatın ve aşağıdaki URL’yi yazın:

http://localhost/phpmyadmin

Aşağıdaki ekran, başarılı XAMPP kurulumu anlamına gelir.

LAMPP (XAMPP) güvenlik yapılandırması

XAMPP, geliştiricilerin geliştirmelerini test etmek için mümkün olduğunca fazla erişilebilirlik sağlamalarına adandığından, üretim amaçlı değildir. Üretim ortamlarında kullanıldığında gerçekten ölümcül olabilir.

XAMPP’de muhtemelen eksik olan güvenlik kontrollerinin bir listesini görelim:

  • MySQL ve apache, ‘nobody’ olan aynı kullanıcı altında çalıştırılır .
  • MySQL yöneticisi (kök) parola korumalı değildir.
  • Herhangi bir ana bilgisayar, ağ üzerinden MySQL arka plan programına erişebilir.
  • Örneklere ağ üzerinden erişilebilir.
  • ProFTPD, kullanıcıyı ‘kimse’ olarak tahmin etmesi kolay ‘lamba’ parolası altında korur.
  • PhpMyAdmin’e ağ üzerinden de erişilebilir.

Bu küçük güvenlik önlemlerinin olmaması, ciddi sonuçlara neden olabilecek büyük güvenlik açıkları sergiler. Yukarıda belirtilen sorunlardan kaçınmak için XAMPP, hassas bir ortamda başlatılmadan önce güvenlik yapılandırması gerektirir.

Hızlı bir güvenlik kontrolü gerçekleştirmek ve güvenli XAMPP kurulumu sağlamak için terminalde aşağıdaki komutu yazın:

ubuntu@ubuntu:~$ /opt/lampp/lampp security

LAMPP (XAMPP) kaldırma

XAMPP’ın kaldırılması, kurulum işlemi kadar basittir. Linux terminalinden, yüklü XAMPP dizinine /opt/lampp cd‘sini yerleştirin.

ubuntu@ubuntu:~$ cd /opt/lampp

Kaldırma programını tanımlamak için dizinin tüm dosyalarını “ls -a” listeleyin . Ardından, LAMPP (XAMPP)”yi’ı kaldırmak için “./uninstall” dosyasını kök ayrıcalıklarıyla çalıştırın .

ubuntu@ubuntu:~$ sudo ./uninstall

İstenen değişiklikleri onaylamak için bir diyalog kutusu açılacaktır. LAMPP (XAMPP) ve modüllerini kaldırmaya devam etmek için ‘Evet‘i seçin; süreç biraz uzun sürebilir. Son olarak, sürecin başarıyla tamamlandığını onaylayan bir diyalog kutusu görünecektir.

Lampp klasörünün ve alt klasörlerinin manuel olarak kaldırılması da bir diğer önemli adımdır. Aşağıdaki komutu yazın:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo rm -r /opt/lampp

Kurulum paketlerini de sistemden silebilirsiniz. Artık tüm LAMPP (XAMPP) dosyaları ve modülleri sistemden kaldırılmıştır.

Netice

LAMPP (XAMPP), geliştiricilerin uygulamalarını uzak bir profesyonel sunucuya dağıtmadan önce test etmeleri için kullanışlı bir ortam sunar. Önlem alınmadan internete maruz kalındığında güvenlik riski oluşturabilecek üretim dışı kurulumlar için hızlı bir hata ayıklama ortamı sunar.

Global Labs
Global Labs
https://www.globallabs.com.tr
Geleceğin ilham kaynağı!

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumunuzun dijital ihtiyaçları ile alakalı çözümler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim